Fizjoterapia i rehabilitacja to dwie dziedziny, które się niezwykle przenikają. Dla ogółu ludzi te słowa są synonimem, jednakowoż uznaje się że rehabilitacja zawiera w sobie fizjoterapię, gdyż jest działaniem mającym na celu poprawę jakości życia, funkcjonowania, nie tylko w zakresie poruszania się, ale i dostosowania otoczenia do potrzeb osób rehabilitowanych.
Specyfika fizjoterapii
Do głównych dziedzin fizjoterapii zalicza się:
– Kinezyterapię,
– Fizykoterapię,
– Terapię manualną.
Kinezyterapia jest najpowszechniej kojarzona z fizjoterapią. Są to metody terapeutyczne, wykorzystujące ruch jako narzędzie usprawniające, przywracające utracone funkcje lub kompensujące niemożliwe do odzyskania. Kinezyterapia opiera się na wykonywaniu powtarzalnych ćwiczeń, zarówno biernych (wykonywanych przez rehabilitanta), jak i czynnych, czyli wykonywanych przez osobę rehabilitowaną.
Przykłady zabiegów fizykoterapeutycznych
Fizykoterapia to metoda leczenia światłem, promieniowaniem elektromagnetycznym, prądem stałym oraz wieloma czynnikami fizycznymi. Jej podstawy są badane, jednakże wciąż do końca nie wiadomo, na czym polega bezpośrednie działanie lasera, światła, fal magnetycznych i innych wykorzystywanych tutaj metod. Niemniej jednak badania kliniczne dowodzą skuteczności. Dobrze przebadaną metodą jest oczywiście jonoforeza, czyli sposób podawania leków w postaci zjonizowanej.
Terapia manualna to wszelkie masaże, kompresjoterapia i akupunktura.
Swoistym organem nadzorczym i samorządem zawodowym jest PTF fizjoterapia, nadający prawo wykonywania zawodu i czuwający nad jakością usług medycznych.