Opieka nad chorym przewlekle leżącym to spore wyzwanie. Poważny problem stanowią odleżyny. Są to głębokie rany powstające w wyniku niedokrwienia tkanek spowodowanego stałym uciskiem na podłoże. Najczęściej dotknięte problemem są okolica krzyżowa, pośladki, pięty i łokcie. Leczenie takich ran bywa trudne, zwłaszcza, gdy są one rozległe i głębokie. Dodatkowo odleżyny bywają groźne dla pacjenta – mogą prowadzić nawet do sepsy.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
W przypadku odleżyn sprawdza się dawne powiedzenie, iż lepiej zapobiegać niż leczyć. Gojenie się tych ran jest trudne, niekiedy ich całkowite usunięcie jest niemożliwe bez interwencji chirurga. Z tego powodu u chorych leżących najważniejsza profilaktyka. Bardzo pomocne są materace przeciwodleżynowe. Dzięki nim ryzyko ucisku i niedokrwienia, które prowadzi do powstania odleżyn, jest zminimalizowane. Za sprawą specjalnych komór, w których ciśnienie stale się zmienia, nacisk jest rozłożony bardziej równomiernie i jest zmienny w czasie.
Kiedy warto rozważyć taką inwestycję?
Materac przeciwodleżynowy to niezbędny element prawidłowej pielęgnacji chorego leżącego. Koszt takiego materaca to 100 – 400 złotych, a korzyści z niego płynące zdecydowanie rekompensują poniesiony wydatek. Dzięki niemu nie ma konieczności częstej zmiany pozycji chorego, co bywa bardzo uciążliwe, a efekt nie jest tak dobry jak w przypadku materaca. Dzięki temu, że skutecznie zapobiega on powstawaniu odleżyn, nie ryzykujemy znacznego obniżenia jakości życia chorego, zakażenia bakteryjnego ani innych przykrych powikłań.