Jak dobrze wybrać stabilizator stawu kolanowego? To zależy m.in. od tego w jakim celu zostanie zastosowana określona orteza kolana, jaki jest typ oraz stopień zaawansowania pewnego zaburzenia, natomiast co za tymże idzie – jak długo orteza będzie noszona. Należałoby wiedzieć, iż dobrze ortezę dobiera się w porozumieniu z lekarzem prowadzącym leczenie, wielokrotnie ortopedą. Dobrze dopasowane opaski na kolana intensyfikują mechanizm gojenia oraz terapii po ukończonym urazie. W związku z tymże zapewnia zdecydowanie szybszy powrót do normalnych obowiązków oraz do treningów, co jest wyjątkowo istotne dla sportowców.
Jak funkcjonuje stabilizator na kolano?

Stabilizator na kolano przyspiesza powrót do formy, dzięki odciążeniu stawu kolanowego, łąkotki, więzadeł i mięśni. Ortezy zrobione są z naturalnych produktów (zatem nie stanowią kolejnego obciążenia dla stawu), stosunkowo od typu aparatu – z włókien węglowych lub szklanych czy z oddychającej tkaniny lub z neoprenu. Co ważne, stabilizatory są skonstruowane tak, by nie powodowały zadrapań oraz umożliwiały cyrkulację powietrza oraz prowadzenie płynów. Rolę stabilizacyjną pełnią składniki wzmacniające czy poduszki powietrzne, wszyte pomiędzy warstwami artykułu. Stabilizator na kolano, zależnie od typu, może spełniać rolę stabilizującą, ochronną lub korekcyjną.
Stabilizator wzmacniany elastycznymi fiszbinami
Stabilizatory bez zegara są uniwersalnym urządzeniem ortopedycznym dla osób z dolegliwościami bólowymi kolana i po małych urazach. Nierzadko są używane w wypadku obciążeń i w stanach zapalnych stawu. Wspierają oraz chronią kolano podczas aktywności. Stabilizator na kolano z zegarem wykorzystywany jest w sytuacjach, kiedy specjalista poleci nam tymczasowe ograniczenie stopnia zgięcia w stawie. Ma to miejsce np. po zabiegach chirurgicznych w zakresie stawu kolanowego i po urazach (np. z uszkodzeniem więzadeł).