Współczesny rynek medyczny oferuje społeczeństwu kilka rodzajów kołnierzy, dostosowanych do różnych potrzeb, które niekiedy dość znacząco różną się pomiędzy sobą wieloma parametrami. Są one odpowiednio dopasowane do uszkodzonej części odcinka szyjnego oraz jego specyficznej budowy, która u każdego człowieka wygląda nieco inaczej.
Kołnierze jednoczęściowe
Kołnierze jednoczęściowe najczęściej stosowane są u dzieci, co nie oznacza jednak, że tego rodzaju kołnierz ortopedyczny nie sprawdzi się także w przypadku osób dorosłych. Kołnierz jednoczęściowy najczęściej swoje zastosowanie znajduje:
– w leczeniu pewnych schorzeń odcinka szyjnego,
– w czasie rehabilitacji,
– przy przenoszeniu/transportowaniu ludzi, którzy doznali urazu odcinka szyjnego.
Dzięki ogromnej możliwości regulacji rozmiaru ten rodzaj kołnierza sprawdza się u osób w zakresie wagowym od 13 do 130 kilogramów.
Kołnierze dwuczęściowe
Kołnierze dwuczęściowe swoje zastosowanie odnajdą w szczególności w przypadku doznania urazu kręgosłupa szyjnego w wyniku skręcenia czy złamania. Ten rodzaj kołnierza będzie również niezwykle przydatny także po przebytych operacjach.
Kołnierze miękkie
Kołnierze miękkie swoje zastosowanie przede wszystkim znajdą w przypadku, gdy zachodzi potrzeba częściowego unieruchomienia odcinka szyjnego przy w przypadku wystąpienia dyskopatii czy bóli odcinka szyjnego lub urazów, które z różnych przyczyn powstały tuż w okolicy wiązadeł i mięśni kręgosłupa szyjnego. Taki kołnierz ortopedyczny sprawdzi się tu znacznie lepiej niż pozostałe jego rodzaje.